Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения
Емилия Арабаджиева за цялостен принос в областта на изкуството и културата. За работата ѝ като художник, сценограф, художник на документални филми, автор на книгата „История на костюма“ и творчески ръководител на проекти, с която заема значимото място в културния живот на Пловдив и страната в периода от 1980 до 2020 г. За педагогическата ѝ дейност като дългогодишен директор на Национална гимназия за сценични и екранни изкуства от 1992 година до 2019 г. По нейно предложение са разкрити специалностите: „Сценичен костюм“, „Компютърна анимация“, „Куклен театър“, „Драматичен театър“, „Пантомима“, „Театрална кукла“. За гражданската и професионална ангажираност и борбеност за запазване на образователната институция. За създаването на Международен пленер „Диалог“, рисунка голям формат.
За педагогическата ѝ работа в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство и съосновател на специалността „Сценография“.
За активното ѝ участие в многобройни благотворителни кампании, творчески комисии, журита и експертни съвети, които се занимават с решаването на конкретни казуси в областта на изкуството и културата.
„Художествена литература и хуманитаристика”
Проф.д.ф.н. Клео Стефанова Протохристова-Ямболиева за „Литературният XX век – синхронни срезове и диахронни проекции“.
„Художествен превод“
Цветелина Димитрова за превод от немски език на романа „Алрауне“ и разказа „Паякът“ от Ханс Хайнц Еверс.
„Журналистика в сферата на културата“
БНТ Пловдив за стойностното и последователно популяризиране в национален ефир постиженията на културата и изкуствата, създавани в Пловдив – чрез специализираните предавания за култура: „Арт стрийм“, „Линия Култура“, „На опера с БНТ2“, както и системното представяне на културния живот на Пловдив в предаванията „Култура Бг“ и „Библиотеката“. За пълноценното проследяване на многообразието от изяви в областта на културата, за грамотното им интерпретиране и поднасяне, за възпитаването на вкус и създаване на памет за значими артисти и събития, чрез създаването на художествени и документални продукции, сред които: „Град за завръщане“ – посветен на Пловдив, „Граматика на фантазията“, посветен на проекта на ДКТ – Пловдив за Джани Родари, „Между два свята“ – филм за виртуозния цигулар Марио Хосен, „Тенор“ – филм за световния тенор Камен Чанев, „Да живее фестивалът“- посветен на фестивала Opera Open, „Любов и клетва“ – посветен на 60 годишнината на проф. Даниела Дженева.
„Архитектура и естетизация на градската среда“
Арх. Веселин Русев за Сграда Orpheus Apartments.
„Музика“
Камен Чанев за изпълнение на арията È la solita storia от „Арлезианката“ на Франческо Чилеа в спектакъла „Вратите на съня“, Opera Open 2020.
„Танцово изкуство“
Даниела Дженева за авторска хореография на музикално-танцовите произведения:
„Първа среща“, „Сдумали се“ и „Земята на Орфей“
„Театър“
Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив за „Закуска в „Тифани“ по Труман Капоти.
„Изобразително изкуство“
Градска художествена галерия – Пловдив за Представителна колективна изложба „Графиката сега – Пловдив 2020“ с куратор Моника Роменска.
„Аудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство“
Александър Томпсън за Изложбата „Орфей“ – 24 фотографии от спектакъла „Орфей и Евредика“ от Глук.
„Опазване на Културното наследство и съхраняване на паметта”
„Фондация „Балкански културен форум“ за Издирване и преиздаване на ценни за Пловдив и страната книги и издаването на „Пловдив към средата на XIX век според описанието на Костадин Душков Моравенов“ с автор д-р Александър Костакиев Пеев.
„Произведение на изкуството, предназначено за деца“
Вокална група „Бамбини“ при ЦПЛР ОДК Пловдив за Тържествен концерт-спектакъл „Пеем за България“.
„Съвременни мултижанрови изкуства“
Емил Миразчиев за самостоятелна изложба „Пътят – продължаваме заедно“.
Награда за дарители и спомоществователи
Иван Димитров за мащабна дарителска кампания и издигане на паметник на изтъкнатия хореограф проф. Кирил Дженев.